Прејди на содржината

Блекфут (Ајдахо)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Локацијата на Блекфут во округот Бингем, Ајдахо

Блекфут (англиски: Blackfoot) е град во округот Бингем во сојузната држава Ајдахо, САД. Блекфут според проценките од 2005 година броел околу 11,000 жители и опфаќал површина од 14,7 км2. Се наоѓал на 1,371 м надморска височина. Поштенскиот број на Блекфут е 83221, а повикувачкиот број 208.

Во Блекфут е роден американскиот телоградител Лари Скот.