Прејди на содржината

Бланш Хубер

Од Википедија — слободната енциклопедија

 

Бланш Хубер
Роден(а)c. 1900
Биркиркара, Малта
Починал(а)19 Јули 1940
НационалностMaltese
Алма матерУниверзитет во Малта
ЗанимањеЛекар, фармацевт
Познат(а) поПрвата жена лекар во Малта
СопружникЏозеф Каруана

Бланш Хубер (околу 1900 - 1940) била првата жена лекар во Малта . [1] Таа исто така била првата позната студентка по медицина во Малта, а дипломирала како доктор на Универзитетот во Малта во 1925 година, откако се запишала во 1919 година. [2] [3] [4] Сепак, таа секогаш се занимавала како фармацевт во Жејтун . [5] [6]

Кога Рода Бланш Хубер е родена на 13 февруари 1882 година, во Роквил, Вашингтон, Јута, Соединетите Американски Држави, нејзиниот татко Џозеф Едвард Хубер имал 29 години, а нејзината мајка Алзина Далтон имала 24 години. Таа се омажила за Маркус Делос Патен на 7 јуни 1912 година. во Солт Лејк, Јута, САД.

Бланш Хубер е родена во Биркиркара, од почесниот Џозеф Хубер, а подоцна се омажила за д-р Џозеф Каруана, колега медицински професионалец. [6]

Таа била една од првите студентки на Универзитетот во Малта, која се запишала во октомври 1919 година заедно со Теси Камилери . [7]

Хубер починала на 19 јули 1940 година на 40-годишна возраст. [6] Улицата Бланш Хубер во Слиема е именувана по неа. [8]

  1. Allied Newspapers Ltd. „Street names“. Timesofmalta.com. Посетено на 2019-01-14.
  2. Matthew Vella (2018-11-22). 'Women deserve the most complete freedom', top doctor tells medical graduands“. Maltatoday.com.mt. Посетено на 2019-01-14.
  3. Charles Savona-Ventura (8 May 2016). Contemporary Medicine in Malta [1798-1979]. Lulu.com (self-published). стр. 340–. ISBN 978-1-326-64899-2.
  4. Allied Newspapers Ltd. „Malta's first female graduate“. Timesofmalta.com. Посетено на 2019-01-14.
  5. Joseph Cacciottolo (2015-04-13). „Feminization of the medical profession in Malta“ (PDF). Malta Medical Journal. 27 (1). Посетено на 2019-01-14.
  6. 6,0 6,1 6,2 Camilleri, Patricia (2007). „The Rise and Rise of the Female Graduate: Some milestones in tertiary education for women in Malta“ (PDF). University of Malta. Архивирано од изворникот (PDF) на 11 October 2018. Посетено на 25 March 2019. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „:0“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  7. „University remembers its first female graduate“. Times of Malta (англиски). 22 Nov 2007. Архивирано од изворникот на 2020-03-21. Посетено на 2020-03-11.
  8. Allied Newspapers Ltd. „Time to lure cryptocurrency firms to Malta - BitMalta“. Timesofmalta.com. Посетено на 2019-01-14.

https://ancestors.familysearch.org/en/KWCH-8DH/rhoda-blanche-huber-1882-1973