Битолска воена средна школа

Од Википедија — слободната енциклопедија

Битолската воена средна школа (турски: Manastır Askerî İdadisi) била формирана во 1847 година од страна на отоманските власти и била една од седумте вакви специјализирани средни училишта во Отоманска Империја. Била сместена во касарната во која денес е сместен НУ Завод и музеј Битола. Во Македонија, овој објект е познат и како „Стара касарна“ на град Битола[1].

Воената школа е особено значајна бидејќи од 1896 до 1898 година во неа се образувал првиот претседател и "татко на модерна Турција", Мустафа Кемал Ататурк.

Битолската воена школа тогаш
НУ Завод и музеј на град Битола денес

Познати алумни[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]