Прејди на содржината

Битката кај реката Рог (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Битката кај реката Рог (англиски: The Battle of Rogue River) - американски филм од 1954 година, во режија на Вилијам Касл (William Castle), според сценариото на Даглас Хејс (Douglas Heyes). Главните улоги ги граат: Џорџ Монтгомери (George Montgomery), Ричард Денинг (Richard Denning) и Марта Хаер.

Синопсис[уреди | уреди извор]

Во Орегон, американската војска добива наредба да преговара со Индијанците за воспоставување мир. Меѓутоа, бескрупулозните деловни луѓе, кои заработуваат од судирите, тајно ги поткопуваат преговорите...[1]

Наводи[уреди | уреди извор]