Битката за Нормандија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Битката за Нормандија е сојузничка инвазија на Северна Европа во Втората светска војна, која почнала на 6 јуни 1944 година, со најголемата поморско-десантна операција во историјата на Нормандија, Франција.[1]

Почетокот на битката[уреди | уреди извор]

Наречена и операција Оверлорд затоа што преку Англискиот канал, во повеќе од 5.000 бродови и 10.000 авиони биле превезени 156.000 американски, британски и канадски трупи. Под команда на генерал Двајт Ајзенхауер, сојузничките сили си истовариле на пет плажи на Нормандискиот брег и набрзо воспоставиле логорски територии, и покрај силниот германски отпор и тешките загуби на плажата Омаха и Џуно (имињата се шифри). Сојзуничката авионска надмоќност го спречила брзото зајакнување на германските сили, а несложувањето помеѓу Адолф Хитлер и неговите генерали била причина за одолговлечените круцијални контранапади.[2]

Крајот на битката[уреди | уреди извор]

Иако биле забавени од тешката борба во близина на Шербур и околу Кан, сојузничките копнени трупи ги пробиле десантните основи во средината на јули и започнале со брзо напредување низ северна Франција. Нормандиската битка традиционално се смета дека завршила со ослободувањето на Париз на 25 август 1944 година.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Британика Енциклопедиски Речник. Топер, Скопје, 2005, Книга 7, стр. 41.
  2. Британика Енциклопедиски Речник. Топер, Скопје, 2005, Книга 7, стр. 41.
  3. Британика Енциклопедиски Речник. Топер, Скопје, 2005, Книга 7, стр. 41.