Биргита Харалдсдотер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Биргита Харалдсдотер
Queen consort of Sweden
Опатијата Ризеберга, гробницата на кралицата Бриџит.

Бриџит Харалдсдотер, исто така Бриџида ( шведски: Birgitta Haraldsdotter ) (околу 1131 - околу 1208) била кралица на Шведска како сопруга на кралот Магнус II .

Бриџида Харалдсдотер, била вонбрачна ќерка на норвешкиот крал Харалд IV. Нејзината мајка е непозната, но таа веројатно била Тора Гутормсдотер, долгогодишна љубовница на нејзиниот татко и мајка на норвешкиот крал Сигурд II. Нејзиното ирско име било исто како и името на мајката на нејзиниот татко, Бриџида О'Брајан (п. 1138) која потекнувала од Ирска. Според легендата, таа прво се омажила за кралот Инге Помладиот, но тоа не се сметало за возможно; веројатно, нејзиниот прв брак бил со шведскиот Ерл Карл Сунесон. Таа била во брак со Магнус Хенриксен, син на нејзината маќеа Ингрид Рагнвалдсдотер и првиот сопруг на Ингрид, Хенрик Скаделар . Нејзиниот сопруг го презел шведскиот престол преку неговата мајка во 1160–61 година. По неговата смрт во 1161 година, таа повторно се омажила за шведскиот јарл Биргер Броса од Бјелбо. Ќерката што ја имала за време на нејзиниот брак со Броса, Ингегерд Биргерсдотер од Бјелбо, требало да биде кралица на Шведска во 1200 година.

Во 1174 година, норвешкиот барател на тронот Øystein Møyla, кој тврдел дека е нејзин внук, побарал поддршка од неа и нејзиниот сопруг, што тие исто така ја дале. Во 1176 година, норвешкиот кандидат за тронот Свер од Норвешка го направил истото. Отпрвин бил одбиен, но во 1177 година, тие ги советувале Биркебајнерите да го признаат Свер како свој крал и му дале поддршка од нив и од шведскиот крал. Синот на Бриџит, Филипус, исто така ќе се приклучи на службата на Свер. Броса починал во 1202 година. Во 1205 година избувнал конфликт помеѓу нејзината ќерка кралица Ингегерд и семејството Бјелбо.

Датумите на нејзиното раѓање и смрт не се познати, иако годината на раѓање на нејзината ќерка е поставена на в. 1180 година. Датумите в. 1131–1208 се предложени. По смртта на нејзиниот втор сопружник во 1202 година, таа се пензионирала во манастирот Ризеберга во Нерке, каде што умрела и била погребана.[1]

Деца[уреди | уреди извор]

  • Филипус Биргерсон (р. 1200), Јарл од Норвешка во служба на норвешкиот крал Свер и еден од неговите најверни поддржувачи.
  • Кнут Биргерсон, Риксјарл од Шведска, Јарл од Шведска. Според еден извор, Кнут бил оженет со ќерката на кралот Кнут Ериксон, по име Сигрид во тој извор. Тој беше убиен во 1208 година во битката кај Лена (? ? Битката кај Гестилрен 1210 година? ? ? ).
  • Folke Birgersson, ака Folke Jarl, Jarl на Шведска, убиени во 1210 Битката на Gestilren
  • Ингегерд Биргерсдотер од Бјелбо, (околу 1180–1230), шведска кралица 1200–1208, мажена за кралот Сверкер II и мајка на шведскиот крал Јован I.
  • Кристина Биргерсдотер
  • Маргарета Биргерсдотер

Белешки[уреди | уреди извор]

 

  1. [1] Brigida Haraldsdatter (Store norske leksikon)

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Ларс О. Лагерквист, „Sverige och dess regenter under 1.000 år“, (1976) шведски
  • Åke Ohlmarks: Alla Sveriges drottningar (Сите кралици на Шведска) шведски
Биргита Харалдсдотер
Починал(а): after 1180

Предлошка:S-roy

Претходник
Christina Björnsdotter
Queen consort of Sweden
1160–1161
Наследник
Christine Stigsdotter