Биоградско Езеро

Координати: 42°53′52″N 19°36′2″E / 42.89778° СГШ; 19.60056° ИГД / 42.89778; 19.60056
Од Википедија — слободната енциклопедија
Биоградско Езеро
ПодрачјеКолашин, северна Црна Гора
Координати42°53′52″N 19°36′2″E / 42.89778° СГШ; 19.60056° ИГД / 42.89778; 19.60056
Видледничко езеро
Главни приливиБиоградска река
Главни истециЈезерстица
Сливни земји Црна Гора
Најг. должина870 m км
Најг. ширина261 m км
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен збор „m“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен збор „m“
}}
228,500 m² км2
Прос. длабочина4.5 m м
Најг. длабочина12.1 m м
Надм. височина1,094 m м

Биоградското Езеро е најголемо езеро во Црна Гора. Се наоѓа на планината Беласица (планина во Црна Гора), 16 км североисточно од Колашин. Оддалечено е 4 км од магистралниот пат Колашин-Мојковац. Со шумовитата околина го сочинува најубавиот дел на Национален парк Биоградска гора.

Во време на најголем водостој долго е 875 м, широко 410 м, длабоко, 12 метри, а површината изнесува 228,000 m². Во време на сушните периоди нивото на морето се спушта и до 6 метри.

Биоградското езеро има ледено потекло и припаѓа на групата на акумулациони езера.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]