Били Греам

Од Википедија — слободната енциклопедија

Вилијам Франклин Греам Џуниор (7 ноември 1918 – 21 февруари 2018) — американски евангелист и поборник за човекови права.[1][2] Неговата емисија во живо станала меѓународно позната кон крајот на 20 век.

Како проповедник, тој одржал големи собири во затворен и отворен простор со проповеди што се емитувале на радио и телевизија, а некои сè уште се емитуваат во 21 век.[3] За време на неговите шест децении на телевизија, Греам бил домаќин на годишните „Крстоносни војни“, евангелистички кампањи што се одвивале од 1947 година до неговото пензионирање во 2005 година. Тој, исто така, ја водел радио емисијата Час на одлука од 1950 до 1954 година. Тој ја отфрлил расната сегрегација,[4] и инсистирал на расна интеграција за време на неговите преродби и крстоносни војни, почнувајќи од 1953 година. Тој, исто така, го поканил Мартин Лутер Кинг да проповедаат заедно на преродбата во Њујорк во 1957 година. Покрај неговите религиозни цели, тој помогнал да се обликува погледот на огромен број луѓе кои потекнуваат од различно потекло, што ги наведе да најдат врска помеѓу Библијата и современите секуларни гледишта. Според неговата веб-страница, Греам проповедал на публика во живо од 210 милиони луѓе во повеќе од 185 земји и територии преку различни состаноци, вклучувајќи ја и Светската мисија БМС и Глобалната мисија.[5]

Греам бил духовен советник на претседателот на Соединетите Американски Држави и давал духовни совети за секој претседател од Хари Труман (33-ти) до Барак Обама (44-ти).[6] Тој бил особено близок со Двајт Ајзенхауер, Линдон Џонсон (еден од најблиските пријатели на Греам),[7] и Ричард Никсон.[8] Тој исто така бил долгогодишен пријател на друг телевангелист, свештеникот основач на Кристалната катедрала, Роберт Шулер, со кого Греам разговарал за започнување на сопствена телевизиска свештеничка мисија.[9]

Греам раководел со различни медиуми и издавачки места.[10] Според сведочењето на неговиот персонал, повеќе од 3,2 милиони луѓе одговориле на повикот во крстоносните војни на Били Греам „да го прифатат Исус Христос како свој личен спасител“. Евангелизмот на Греам бил ценет од членовите на главната протестантска и Римокатоличка црква деноминација, бидејќи тој ги охрабрувал новите преобратеници да станат членови на овие цркви.[11][12][13] Според податоците од 2008 г. до 2008 година, проценетата големина на публиката на Греам, вклучувајќи ги радио и телевизиските преноси, достигна 2,2 милијарди. Една посебна телевизиска емисија од 1996 година можела да достигне телевизиска публика од дури 2,5 милијарди луѓе ширум светот.[14] Поради неговите крстоносни војни, Греам лично го проповедал евангелието на поголема група луѓе од било кој во историјата на христијанството.[10] Греам се нашол на на Галуповиот список на најомилени мажи и жени, рекордни 61 пат.[15] Грант Вакер пишува дека во средината на 1960-тите тој станал „големиот легитиматор“: „Дотогаш неговото присуство им даваше статус на претседателите, прифатливост во војните, срам за расните предрасуди, пожелност за пристојност, обесчестување на непристојност и престиж на граѓанските настани.“[16]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Why Billy Graham Was a Champion of the Civil Rights Movement“. Crosswalk.com (англиски). Посетено на 2023-10-21.
 2. „Billy Graham and Racial Equality“ (PDF). Billy Graham Evangelical Association. 2014.
 3. Swank jr, J. Grant. „Billy Graham Classics Span 25 Years of Gospel Preaching for the Masses“. TBN. Архивирано од изворникот на 22. 10. 2013. Посетено на 25. 4. 2013. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)
 4. Ellis, Carl. „Preaching Redemption Amidst Racism: Remembering Billy Graham“. Christianity Today. Посетено на 3. 3. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 5. „Media: Bios - William (Billy) F. Graham“. Billy Graham Evangelistic Association. Архивирано од изворникот на 31. 1. 2007. Проверете ги датумските вредности во: |archive-date= (help)
 6. „Billy Graham: Pastor to Presidents“. Billy Graham Evangelistic Association. Посетено на 15. 11. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
 7. Aikman 2010.
 8. „The Transition; Billy Graham to lead Prayers“. The New York Times. 9. 12. 1992. Посетено на 24. 12. 2007. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 9. „Dr. Robert H. Schuller“. Crystal Cathedral Ministries. Архивирано од изворникот на 16. 10. 2012. Посетено на 3. 11. 2012. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)
 10. 10,0 10,1 Horstmann, Barry M. (27. 6. 2002). „Man with a mission“. Cincinnati Post. Архивирано од изворникот на 3. 12. 2008. Посетено на 18. 8. 2007. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date=, |archive-date= (help)
 11. Sweeney, Jon M. (21. 2. 2018). „How Billy Graham shaped American Catholicism“. America Magazine. Посетено на 2. 4. 2018. A few years later, in 1964, Cardinal Richard Cushing of Boston (who, as archbishop, had even endorsed a Graham crusade in Boston in 1950) met with Mr. Graham upon returning from Rome and the Second Vatican Council, declaring before a national television audience that Mr. Graham's message was good for Catholics. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 12. Killen, Patricia O'Connell; Silk, Mark. Religion and Public Life in the Pacific Northwest: The None Zone (English). Rowman Altamira. стр. 84. In the 1957 revival in New York City Graham partnered with mainline Protestant denominations and insisted that those who were converted at the revivals return to their mainline churches.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 13. https://www.christiancentury.org/article/2003-11/billy-pulpit. Посетено на 1. 3. 2018. Наводот magazine бара |magazine= (help); Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help); Отсутно или празно |title= (help)
 14. Stammer, Larry B. (20. 4. 1996). „Billy Graham Program Takes Cue From MTV“. Los Angeles Times. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 15. Newport, Frank. "In the News: Billy Graham on 'Most Admired' List 61 Times". Gallup. February 21, 2018. Retrieved March 2, 2018.
 16. Wacker 2014.