Прејди на содржината

Бејнет

Од Википедија — слободната енциклопедија

Бејнет е вид пржено пециво, често направено од тесто од квасец во Франција, но може да се прави и од други видови тесто. Во Франција има најмалку 20 различни верзии. Може да се разликуваат по формата, по брашното што се користи за тестото и според филот. Тие се популарни во Франција, Италија и Америка.

Видови[уреди | уреди извор]

Терминот Бејнет може да се примени на два начина, во зависност од видот на пецивото. Бејнето во француски стил во Соединетите Држави го има специфичното значење на длабоко пржено choux тесто.

Бејнетите може да се направат и со тесто од квасец, што се однесува на берлинските крофни, на кои им недостасува типична дупка за крофна, исполнета со овошје или џем. Во Корзика, бејнетите направени со брашно од костен се познати како фрители. На канадски и француски, крофните се нарекуваат наизменично како беињ или бејне.

Луизијана[уреди | уреди извор]

Бејнет во Њу Орлеанс
Подготовка на Бејнет во (Њу Орлеанс)

Бејнетите во стилот на Луизијана се квадратни или правоаголни пржени колачи направени од квасец, а не од пециво choux. Во Њу Орлеанс, тие се најпознати како појадок кој се служи со шеќер во прав одозгора. Традиционално се подготвуваат да се јадат свежи и топли пред конзумирање. Варијации на пржено тесто може да се најдат низ кујните на меѓународно ниво; сепак, потеклото на терминот beignet е конкретно француски. Тие биле донесени во Њу Орлеанс во 18 век од француски колонисти, од „старата матична земја“, исто така донесени од Акадијци, и станале голем дел од креолското готвење во домашен стил. Варијациите често вклучуваат банана.

Подготовка[уреди | уреди извор]

Состојките што се користат за подготовка на Бејнети се:

  • млака вода
  • гранулиран шеќер
  • кондензирано млеко
  • брашно
  • скратување
  • масло или маст, за пржење
  • преработен шеќер