Бестетреск

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бестетреск
Bäste träsk
Bästeträsk
ПодрачјеГотланд
Координати57°54′N 18°55′E / 57.900° СГШ; 18.917° ИГД / 57.900; 18.917Координати: 57°54′N 18°55′E / 57.900° СГШ; 18.917° ИГД / 57.900; 18.917
Сливни земјиШведска
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
}}
6,5 км2 км2
Прос. длабочина4,5 м м
Најг. длабочина6 м м
Замрзнатозиме

Бестетреск (швед. Bäste träsk или Bästeträsk) е езеро на островот Готланд, Шведска. Сместено е во северниот дел на островот, околу 12 км источно од Форесунд. Со површина од 6,5 км2[1], ова е најголемо езеро на Готланд.

Езерото е поврзано со Балтичкото Море со канал долг 250 м. Познато е по богатиот фонд на калифорниска и поточна пастрмка. Во текот на зимата е замрзнато, и понекогаш се користи како лизгалиште.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Површина и надморска височина на езерата (3,32 МБ; PDF) - Шведски хидрометеоролошки институт (шведски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]