Бесмртност (роман)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бесмртност  
АвторМилан Кундера
ПреведувачМаргарета Карајанова
Јазикчешки
ИздавачТабернакул
Издадена1990
Страници432 страни, 120mm x 200mm, мека подврска
ISBN9989-171-19-Х

Бесмртност (чешки: Nesmrtelnost) е роман на Милан Кундера. Издаден во 1990 во Франција а во 1993 и во Чешка. Тоа е Кундариниот шести роман.

„Смртта и бесмртноста се неразделив пар, посовршен од Ромео и Џулиета или Лоренс и Харди. Бесмртноста подразбира вечно судење.“

Тоа го вели Кундера во своето дело Бесмртност во кое и самиот се јавува како лик. Бесмртноста или претставата за неа е присутна низ целата приказна, преку вмешувањето на Гете и Хемингвеј како ликови до измислените ликови како оној инспириран од само еден специфичен гест. Кундера и овде го користи за него типичниот психолошки реализам. Две теми провејуваат низ Бесмртност: врската меѓу човекот и неговата слика и она што самиот Кундера го именува со хомо сентименталис.[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. преземено од [1]