Беровка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Беровка
Жанроро
Такт2
4
ПотеклоМалешевија

Беровка — македонско женско народно оро од Малешевијата, кое се игра во 2/4 ритам, со држење на рацете слободно спуштени надолу. Се игра полетно, со ситни брзи чекори на полустапалата и со доста потскокнувања и доскокнувања.

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]