Прејди на содржината

Берлинска музичка седмица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лого на фестивалот

Берлинската музичка седмица претставува спој на музички фестивал со конференциски и деловни настани. Настанот се одржува секој септември, а првото издание било во 2010 година. Фестивалот содржи мешавина на електронска музика, електро-поп, индитроник и инди рок, а се одвива во берлинскиот округ Фридрихсхајн-Кројцберг, како и на аеродромот Берлин Темпелхоф.

Овој проект е финансиран од Сенатската управа за економија, технологија и истражување, Европскиот фонд за регионален развој, проектот Цукунфт Берлин, Берлин Партнер и visitBerlin.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]