Бери река

Од Википедија — слободната енциклопедија

 

Река Бери

Река Бери е главна притока на реката Карнали што го исцедува западниот опсег Даулагири во западен Непал. Има три важни горни притоки. Реката Сани Бери ги исцедува јужните падини на овој опсег додека реката Тули Бери ги исцедува северните падини. Друга притока Утар Ганга ја исцедува долината Дорпатан јужно од Даулагирис. Низводно, Бери тече низ долината Суркет пред да се приклучи на реката Карнали во опсегот Махабхарат или Мали Хималаи.[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9]

На 25 декември 2007 година, висечки мост се урнал покрај реката во селото Чинчу (Мехелкуна). Голем број луѓе го преминувале тогаш челичниот мост долг 500 метри за да стигнат до локалниот божиќен саем. Најмалку 15 лица загинале, а најмалку 22 биле повредени. Повеќето од загинатите кога се урнал мостот биле жени и деца. Реката наводно имала силни струи.[10]

Поврзано[уреди | уреди извор]

 • Список на реки на Непал

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Mission Hospital gets its water from Bheri River“. The Himalayan Times. 24 March 2016. Посетено на 10 January 2019.
 2. „Bheri river“. kathmandupost.ekantipur.com (англиски). Посетено на 10 January 2019.
 3. www.nepalriverrunner.com, Nepal River Runner. „Bheri White Water Rafting and Kayaking Expedition – 6 Days | Nepal River Runner“. Nepalriverrunner.com. Посетено на 10 January 2019.
 4. „Bheri River Rafting“. nepalmtlovers.com. Архивирано од изворникот на 2022-04-01. Посетено на 10 January 2019.
 5. „Bheri River Rafting – Rafting in Bheri River – Nepal Mother House Treks“. Nepalmotherhousetreks.com. Посетено на 10 January 2019.
 6. „Bheri River Rafting“. nestadventure.com. Посетено на 10 January 2019.
 7. „Bheri River Rafting | Bheri river rafting in Nepal with Himalayan River Fun“. nepalraft.com. Посетено на 10 January 2019.
 8. „Bheri River Rafting - Rafting in Bheri - White Water River Rafting - Nepal River Rafting“. nepal-rafting.com. Архивирано од изворникот на 2020-02-19. Посетено на 10 January 2019.
 9. Project, Bheri Babai Diversion Multipurpose. „Bheri Babai Diversion Multipurpose Project - BBDMP“. bbdmp.gov.np (англиски). Посетено на 10 January 2019.
 10. Scores missing from Nepal bridge BBC News

Надворешни врски[уреди | уреди извор]