Прејди на содржината

Бен Јангс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бен Јангс

Бен Јангс (англиски: Ben Youngs; 5 септември 1989) е професионален англиски рагбист, кој моментално игра за рагби јунион тим Лестер Тајгерс.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Бен Јангс е роден во Норич, неговиот татко Ник бил рагби репрезентативец на Англија, а и неговиот брат Том Јангс исто така е професионален рагбист. Висок 178цм, со маса 92кг, Бен Јангс игра на позицијата број 9 - деми. За Лестер Тајгерс Јангс има одиграно 161 натпревари и има постигнато 138 бода. Во јуни 2010 Јангс за Англија против Австралија во Сиднеј поситигнал есеј после сјаен соло продор. За англиската рагби јунион репрезентација Јангс одиграл 51 тест меч, постигнал 45 бода и и помогнал на својата екипа да го освои Купот на шест нации во 2011 година.

Наводи[уреди | уреди извор]