Бенкрофт (Ајдахо)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Локацијата на Бенкрофт во округот Карибу, Ајдахо
Бенкрофт

Бенкрофт (англиски: Bancroft) е град во округот Карибу во сојузната држава Ајдахо, САД. Бенкрофт според пописот од 2000 година броел 382 жители и опфаќал површина од 1,7 км2. Се наоѓа на 1,653 надморска височина. Поштенскиот број на Бенкрофт е 83217, а повикувачкиот број 208.