Бенжамен (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Бенжамен“ — француски филм од 1968 г. Режијата е на Мишел Девил (фр. Michel Deville), а покрај него на сценариото има работено и Нина Компане (фр. Nina Companeez). Главните улоги ги играат Мишел Морган (фр. Michellе Morgan), Мишел Пиколи (фр. Michel Piccoli), Пјер Клеманти (фр. Pierre Clementi) Катрин Денев (фр. Catherine Deneuve).[1]

Заплет[уреди | уреди извор]

Пијер Клемен е во главната улога во овој француски филм, сместен во 18 век, како тинејџерот Бенжамен. Тој налето оди на село кај своите роднини кои имаат голем имот. Девојката-сирак од соседнио тимот (Катрин Денев) започнува афера со него. Потоа таа спие и со благородникот (Мишел Пиколи), кој пак има афера со грофицата (Мишел Морган). На крај грофицата завршува со својот внук Бенжамен.

Наводи[уреди | уреди извор]