Беневоленција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Беневоленција (од латински: bene — добро, и volens од velle — да сакаш) е мотивација да се прави добро на другите, особено на оние во состојба на социјална или некоја друга потреба.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]