Прејди на содржината

Бело Езеро (Трескавица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бијело језеро is located in Босна и Херцеговина
Бијело језеро
Бијело језеро
Бијело језеро (Босна и Херцеговина)

Белото езеро е езеро во Федерацијата БиХ, во Босна и Херцеговина. Се наоѓа на планината Трескавица, во близина на границата со Република Српска. Ова езеро е на најголема надморска висина од сите Трескавички езера, и таа изнесува 1,703 метри. Должината на езерото е околу 140 метри, а ширината изнесува околу 70 метри. Длабочината на езерото е околу половина метар. Во езерото нема риби.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]