Белградска порта (Цариград)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Белградска порта
Car bed kap deu2.jpg
Поглед кон портата
Општи податоци
ГрадИстанбул
ЗемјаТурција

Втората воена порта или Белградската порта се наоѓа помеѓу 22 и 23 кула[1]. Според Никита Конијатес, во 1189 година портата била целосно излолирана од страна на Исак II Ангел бидејќи според пророштвото ова била портата преку која императорот Фредерик Барбароса ќе навлезе во градот[2]. Во затворена положба портата била до 1346 година[3], а во времето на опсадата на градот во 1453 година, таа повторно била затворена. Во таков вид останала до 1886 година, кога била повторно отворена и позната како Капали капи или Затворена порта[4]. Денеска портата е позната како Белградска порта според српските занаетчии кои живееле во реонот во времето на Сулејман Величенствениот откако тој го освоил Белград во 1521 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Meyer-Plath & Schneider 1943, pp. 63–64
  2. Choniates & Magoulias 1984, p. 222
  3. Kantakouzenos 1831, p. 558
  4. Meyer-Plath & Schneider 1943, p. 63