Беи Гаобеи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Медали
Женски кајак-спринт

ИКФ Светски Кану Шампионат

Сребро 1995 Дизбург
K-4 500 метри

Беи Габоеи (понекогаш како Гао Беибеи, родена 8 февруари 1975) е кинеска кануистка-спринтер која се натпреваруваше во средината на 1990-тите. Таа освои сребрен медал во дисциплината К-4 500 м на ИКФ Светскиот Кану Шампионат 1995 во Дизбург.

Беи исто така се натпреваруваше на Летните олимписки игри во 1996, завршувајќи на четвртото место во дисциплината к-4 500 м, и беше елиминирана во полуфиналето во дисциплината К-1 500 м на Летните олимписки игри во 1996.

Наводи[уреди | уреди извор]