Баро бијав

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Баро бијав или Голема свадба е женско циганско македонско оро.[1]

При играње на ова оро телото, нозете и рацете одат горе-долу. Со колковите и со градниот кош се кружи дискретно. Оровотката во десната рака држи шамивче. Тактот е 2/4.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ганчо Пајтонџиев: Македонски народни ора, Македонска книга, Скопје, 1973, стр. 70