Прејди на содржината

Баба Ѓурѓа

Од Википедија — слободната енциклопедија

Баба Ѓурѓа е мешано македонско оро, кое кореографски потекнува од Скопско.[1]

Ова е полетно оро што се игра со брзи чекори. Мажите играат со потскокнување, а жените со мали потскоци. Постојат две варијанти од ова оро.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Михаило Димоски: Македонски народни ора, Наша Книга, Скопје, 1977, стр. 174-181

Надворешни врски[уреди | уреди извор]