БГ-ТЈУРК

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од БГ-ТЮРК)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Бугарско-турска новинска агенција (БГ-ТЮРК / BG-TÜRK) е приватна бугарска агенција на турски јазик, која што објавува вести за Бугарија на својот веб-сајт.

Од отворањето во март 2003 година, мрежното место на агенцијата секојдневно го посетуваат над илјада читатели, главно од Турција, Бугарија и земјите-членки на ЕУ.

БГ-ТЮРК нуди вести, преглед на турски јазик на бугарскиот печат, како и форум.

Некои од водечките бугарски информативни веб-сајтови и весници ја користат БГ-ТЮРК како свој извор.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]