Ања Лундквист

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ања Лундквист
Ања Лундквист на Гулдбаге гала во 2013 година.
Роден(а)7 јуни 1971(1971-06-07)
Ваксала, Шведска
НационалностШвеѓанка
ЗанимањеГлумица
Активен период2000 (2000)-

Карин Ања Елизабет Лундквист (родена на 7 јуни 1971 година во Ваксала, општина Упсала) е шведска глумица. Студирала на Шведската национална академија за мимика и глума 1995 – 99 година.

Избрана филмографија[уреди | уреди извор]

  • 2000 година - Заедно
  • 2002–05 - Милениумци
  • 2002 година - Стора театар (ТВ)
  • 2006 година - Секоја втора недела
  • 2006 година - Офсајд
  • 2008 година - Невино осуден (ТВ)
  • 2010 година - Животот на нашите пријатели (ТВ)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]