Ајхалден

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поглед на селото и црквата од југоисток

Ајхалден е заедница во Германија, во покраината Баден-Виртемберг.

Подредена на административната област Фрајбург. Тој е дел од областа Ротвеил. Населението е 4083 жители (31 декември 2010 година).[1] Зафаќа површина од 25,74 км².

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]