Ајтенхајм

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ајтенхајм

Ајтенхајм е заедница во Германија, во покраината Баварија. .

Подлежи на административната област Горна Баварија. Тој е дел од областа Ајхштат и е директно подреден на администрацијата на административната заедница Ајтенхајм, како нејзин центар[1].

Од 31 декември 2015 г:[2]

Популација[уреди | уреди извор]

Заедницата е составена од 2966 жители.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Закон от 09.11.1993 № 2020-5-11-1 о внесении изменений по административным сообществам Баварии, с. 830—832 Архивирано на 25 август 2023 г. 2020-5-11-1 Viertes Gesetz zur Änderung der Gliederung von Gemeinden und Verwaltungsgemeinschaften Vom 9. November 1993, S. 830—832(германски)
  2. 2,0 2,1 Gemeindeverzeichnis (4. Quartal 2022) Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Pop“ е зададен повеќепати со различна содржина.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]