Ајструп

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ајструп

Ајструп е заедница во Германија, во покраината Долна Саксонија.

Вклучено во областа Нинбург (округ). Предмет на управување со Аитруп. Населението е 3301 жители(31 декември 2010 година).[1] Зафаќа површина од 24,05 км².

година Популација
1990 година 2856
1995 година 3074
2000 година 3135
2005 година 3396
2010 година 3305

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Landesbetrieb für Statistik und Kommunikationstechnologie Niedersachsen – Bevölkerungsfortschreibung“. Архивирано од изворникот на 2016-02-06. Посетено на 2012-01-09. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]