Ајгалео

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ајгалео
Αιγάλεω Όρος.jpg
Ајгалео гледана од Саламина
Највисока точка
Надм. вис.469 м
Координати38°02′N 23°39′E / 38.033° N; 23.650° E / 38.033; 23.650
Географија
Местозападна Атика
Матичен венецприб. 20 км, север-југ
приб. од 3 to 5 км исток-запад
Искачување
Најлесен патискачување преку пеш

Ајгалео или Егалео (грчки: Αιγάλεω), а во антиката е познат како Појкилон Планина (Ποικίλον Όρος), - планина во Атика, Грција. Лежи западно од Атина, југоисточно од Елеузија и источно од островот Саламина. Поголемиот дел од планината е карпеста (варовник). Пократка е од Химет. Поголемиот дел од шумата е на нејзиниот север каде се наоѓа манастирот Дафни. Во неговите северни појаси има и парк.

Со својот добар поглед на Саминскиот Теснец, Планината Егалео била местото на престолот на Ксеркс од каде ја набљудувал Битката кај Саламина.[1]

Градовите и местата што ја опкружуваат планината се Перама, Драпецона, Никаја, Коридалос, автопатот 8А и Хајдари. Атинското метро ја поврзува областа по намалувањето на Иера Одос (Светиот Пат) на две ленти во 2002–2003 година.

Автопат што ги поврзува ГР-8 и Керацини поминува низ овој планински венец. Рафинериите на Скарамангас се наоѓаат на север. Новото заобикување на северозападниот дел од опсегот е дел од системот за автопатот Атики Одос, Ајгалео обиколницата (број 65) кој била отворен во јануари 2004 година заедно со остатокот од автопатот северозапад од венецот. Обиколницата во моментов сè уште нема целосен пристап со Авенијата Атинон и ГР-8, но вклучува две клучки.

Наводи[уреди | уреди извор]