Афентис Христос (остров)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Островот Афентис Христос, Малија, Крит, Грција

Афентис Христос ( грчки: Αφέντης Χριστός , „Господ Христос“) е мало островче крај северниот брег на грчкиот остров Крит именувано по малата капела изградена таму. Островчето и капелата се на кратко растојание од плажата во Малија и на кратко од островчето Аја Варвара. Афентис Христос е администриран од Малија во регионалната единица Ираклион.

Наводи[уреди | уреди извор]