Атерско Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Атерско Езеро
Attersee2.jpg
Поглед кон езерото од планината Хочлекен
Подрачје Салзкамергут
Координати 47°54′ СГШ 13°33′ ИГД / 
Главни истеци Агер (река)
Сливни земји Австрија
Најг. должина 20 km км
Најг. ширина 4 km км
Површина

{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен збор „km“

 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен збор „km“
}}45,9 km² км2
Најг. длабочина 171 m м
Надм. височина 467 m м
Острови (кај Литзберг)
Населени места Атерс

Атерско Езеро (германски: Attersee; или Камерско Езеро, гер. Kammersee) е најголемо езеро во областа Залцкамергут во Германија. Се протега околу 20 км од север на југ и 4 км од исток до запад. Водата во ова езеро доаѓа од реката Зеахе (река), која истекува од Мондеското Езеро на планината Хеленбирге (Höllengebirge, што во буквалност значи Ѓаволска планина), со висина од 1,800 метри, се наоѓа југоисточно од езерото. Шафберг, уште една планина, која се наоѓа веднаш југозападно од Атерското Езеро.

Во Лицлберг, постои мал островски дворец, кој во текот на летото често бил посетуван од Густав Климт.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]