Атерско Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Атерско Езеро
ПодрачјеСалзкамергут
Координати47°54′N 13°33′E / 47.900° СГШ; 13.550° ИГД / 47.900; 13.550Координати: 47°54′N 13°33′E / 47.900° СГШ; 13.550° ИГД / 47.900; 13.550
Главни истециАгер (река)
Сливни земјиАвстрија
Најг. должина20 km км
Најг. ширина4 km км
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
}}
45,9 км2 км2
Најг. длабочина171 m м
Надм. височина467 m м
Острови(кај Литзберг)
Населени местаАтерс

Атерско Езеро (германски: Attersee; или Камерско Езеро, гер. Kammersee) е најголемо езеро во областа Залцкамергут во Германија. Се протега околу 20 км од север на југ и 4 км од исток до запад. Водата во ова езеро доаѓа од реката Зеахе (река), која истекува од Мондеското Езеро на планината Хеленбирге (Höllengebirge, што во буквалност значи Ѓаволска планина), со висина од 1,800 метри, се наоѓа југоисточно од езерото. Шафберг, уште една планина, која се наоѓа веднаш југозападно од Атерското Езеро.

Во Лицлберг, постои мал островски дворец, кој во текот на летото често бил посетуван од Густав Климт.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]