Атеистички феминизам

Од Википедија — слободната енциклопедија

Атеистички феминизам — движење кое се залага за феминизмот во рамките на атеизмот. Атеистичките феминистки исто така се противат на религијата како главен извор на угнетувањето и нееднаквоста на жените, верувајќи дека поголемиот дел од религиите се сексистички и угнетувачки за жените.[1]

Waist high portrait of woman in her forties, wearing a dark dress, with hair in ringlets
Ернестина Роуз била феминистка и атеистка пред него што настанал самиот термин „атеистички феминизам“

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Does God Hate Women?“. New Statesman. Посетено на 2010-07-26.