Асоцијација на општини за независност (Каталонија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Знак на влезот на Вилаблареш: „Општината ја поддржува Асоцијацијата на општини за независност“.

Асоцијацијата на општините за независност (каталонски: Associació de Municipis per la Independència) претставува организација на општини и други административни тела кои се согласуваат со движењето за независност на Каталонија. Асоцијацијата била формирана на 14 декември 2011 година во градот Вик. Денес истата има поддршка од 786 градски совети од вкупно 948 во Каталонија односно 82,9 проценти. Исто така, 39 од 42-те општински совети даваат поддршка на организацијата, како и сите четири каталонски провинцијални совети.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]