Асор

Од Википедија — слободната енциклопедија

Асорот (хебрејски: עָשׂוֹר; од есер (עשר), што значи „десет“) ― музички инструмент „од десет жици“ спомнат во Библијата. Постои мала согласност за тоа каков вид на инструмент бил или со какви инструменти имал сличности.

Библиски споменувања[уреди | уреди извор]

Зборот се појавува само трипати во Библијата и не е пронајден на друго место. Во Псалм 33:2 споменувањето е на „ кинор, невел и асор“ (хебрејски: הוֹדוּ לַיהוָה בְּכִנּוֹר; בְּנֵבֶל עָשׂוֹר, זַמְּרוּ-לוֹ׃); во Псалм 92:3, до „небел и асор“; во Псалм 144 до „небел-асор“.[1]

Во Библијата на кралот Џејмс, асор бил преведен „инструмент од десет жици“, со маргинална белешка „испуштeno“ применета на „инструмент“. Во Септуагинтата, зборот е изведен од корен што означува „десет“, грчкиот е ἐν δεκαχορδῷ или ψαλτήριον δεκάχορδον, во Вулгата во decachordo psalterio. Секој пат кога се користи зборот асор, тој го следи зборот небел и веројатно само означува варијанта на небел, со десет жици наместо вообичаените дванаесет што му ги доделил Јосиф Флавиј.[2]

Библиографија[уреди | уреди извор]

  • Херман Мендел и Август Рајсман, Musikalisches Conversations-Lexikon, кн. 1 (Берлин, 1881)
  • Сер Џон Стајнер, The Music of the Bible, Ouvrage utilisé pour la rédaction de l'article
  • Форкел, Allgemeine Geschichte der Musik, том 1 Ouvrage utilisé pour la rédaction de l'article (Лајпциг, 1788).

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Дополнителна книжевност[уреди | уреди извор]

  •  Оваа статија вклучуват текст од дело кое сега е во јавна сопственостChisholm, Hugh, уред. (1911). „Asor“ . Encyclopædia Britannica. 2 (11. изд.). Cambridge University Press. стр. 764.CS1-одржување: ref=harv (link)