Архимед (месечев кратер)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Архимед (кратер))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Архимед
Archimedes (LRO).png
Слика на LRO
Координати39°42′ N; 4°12′ W / 39.7° N; 4.2° W / 39.7; -4.2Координати: 39°42′ N; 4°12′ W / 39.7° N; 4.2° W / 39.7; -4.2
Пречник81 км
Длабочина2,1 км
Содолжина4° на изгрев
Наречен поАрхимед

Архимед — голем месечев ударен кратер којшто се наоѓа на источните рабови од Езерото на Дождовите (латински: Mare Imbrium).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Featured Image: Archimedes - Mare Flooded Crater!“. Lunar Reconnaissance Orbiter. NASA. March 2, 2011. Архивирано од изворникот на 16 March 2011. Посетено на 2011-03-18.