Арнаутско оро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Арнаутско е машко македонско оро.[1]

Орото го играат само мажи. Штом ритамот се забрза, орото станува подрипливо, и рацете се пуштаат. На знак на ороводецот, сите клекнуваат и стануваат едноподруго, неколкупати.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ганчо Пајтонџиев: Македонски народни ора, Македонска книга, Скопје, 1973, стр. 128