Армија на Турција

Од Википедија — слободната енциклопедија

Армија на Турција (турски: Türk Silahlı Kuvvetleri) — вооружени сили на Турција. Турската армија се состои од стандардната армиска единица, турската морнарица и турската воздухопловна единица. Жандармеријата и крајбрежната заштита оперираат како дел од Министерството за внатрешни работи на Турција, иако според улогата и задачите спаѓаат во армијата и морнарицата.[1]

Турската армија е втора најголема армија во НАТО, после армијата на САД, со околу 1.043.550 униформирани војници кои служат во пет оддела. Секој способен хетеросексуален маж со турско државјанство е принуден да служи војска, додека хомосексуалците можат да служат војска ако сакаат.[2]

Неуспешен Државен удар 15-16 јули 2016[уреди | уреди извор]

Ноќта помеѓу 15 и 16 јули значителен број војници од Турската армија се обидоа да го извршат петтиот по ред државен удар во историјата на современа Турција. Таа ноќ Армијата почнала со заземање на сите стратешки места и прелетување со воени авиони во Истанбул и Анкара. Мети беа Собранието, Претседателската палата, Хотелот во кој престојувал претседателот Ердоган и авионот на претседателот кој не бил погоден.

При обидот за државен удар загинаа вкупно 265 лица, а повредени околу 1.440 лица

Следните денови биле уапсени над 10000 војници, генерали и други високи челници во Турската армија, од работа биле отпуштени повеќе од 30000 аминистративци и биле затворени дестици медиуми

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Turkish General Staff (2006). "Turkish Armed Forces Defense Organization". Turkish Armed Forces. Посетено на 15 декември 2006.
  2. United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR), Directorate for Movements of Persons, Migration and Consular Affairs - Asylum and Migration Division (July 2001). "Turkey/Military service" (PDF). UNHCR. Посетено на 27 декември 2006.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]