Арктички ирвас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Rangifer tarandus eogroenlandicus
Научна класификација e
Царство: Животни
Колено: Хордови
Class: Цицачи
Ред: Парнокопитни
Семејство: Елени
Под-семејство: Капреолинае
Род: Ирваси (Rangifer)
Вид:
Под-вид:
R. t. eogroenlandicus
Тростепено име
Rangifer tarandus eogroenlandicus

Магнус Антон Дегербол,[2] 1957

Арктичкиот ирвас (Rangifer tarandus eogroenlandicus), исто така познат како источно-грендландски карибу, бил подвид на ирваси (или карибу во Северна Америка) што некогаш живееле во источен Гренланд. Исчезнат е од 1900 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Gunn, A. (2016). "Rangifer tarandus". Црвен список на МСЗП на загрозени видови. 2016: e.T29742A22167140. Archived from the original on 29 June 2016.
  2. Hatting, Tove (1978). "Magnus Anton Degerbøl: 1895-1977". Journal of Mammalogy. 59 (4): 894–897. JSTOR (identifier) 1380173.