Ан Мари Фалк

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ен Мари Фалк (19 декември 1916 – 27 јули 1988) била шведска писателка и преведувачка.[1]

Ќерката на Ингеборг Ларсен и Fritz Söderbergh [sv], таа е родена како Ен-Мари Седерберг во Стокхолм . Нејзиниот брат Bengt Söderbergh [sv] исто така бил писател. Работела за осигурителната компанија Ханза од 1935 до 1951 година. Фалк го објавила својот прв роман Фрунтимер во 1944 година. Подоцна преведувала литература за деца од дански и норвешки на шведски.[1]

Фалк победила на натпревар спонзориран од издавачот Wahlström & Widstrand во 1950 година. Таа победи на Tidningen Vi:s litteraturpris [sv] во 1953 година [1] и наградата Астрид Линдгрен во 1968 година.[2]

Таа била во брак двапати: прво со Јан Фалк, новинар, во 1935 година, а потоа и со писателот Uno Eng [sv] во 1948 година. Фалк и Енг добија син.[1]

Фалк починала на 71-годишна возраст.[1]

Избрани дела[уреди | уреди извор]

  • Графички роман Mord i Dockskåp (1961)
  • Графички роман Мадам Ар Дод (1964)
  • Дијалог младинска литература (1968)
  • Детска книга Måns i Vasastan (1969)
  • Мин брат Фредрик младинска литература (1977)
  • Räkna med bråk младинска литература (1978)
  • Нар Антон таладе ја чита книгата за деца (1982)

[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

 

Дополнително читање[уреди | уреди извор]

  • Ann Mari Falk at Svenskt kvinnobiografiskt lexikon
  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 „Ann Mari Falk, 1916–1988“. Svenskt översättarlexikon (шведски). Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „so“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  2. „ASTRID LINDGREN-PRISET 1968“ (шведски). TT Nyhetsbyrån.