Прејди на содржината

Ану Тали

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ану Тали (лево) со сестрата близначка Кадри Тали (десно), 2000 година

Ану Тали (родена на 18 јуни 1972 година) е естонски диригент.

Живот и кариера[уреди | уреди извор]

Тали е родена во Талин. Нејзината мајка Ен Тали е истакната математичарка. Нејзината сестра близначка Кадри Тали е исто така диригент и директор на Естонскиот национален симфониски оркестар. Таа ја започнала својата музичка обука како пијанист, а дипломирала во средното музичко училиште во Талин во 1991 година. Студиите ги продолжила на Естонската музичка академија како диригент кај Куно Аренг, Томас Каптен и Роман Мацов. Од 1998 до 2000 година студирала на Државниот конзерваториум во Санкт Петербург кај Илја Мусин, а подоцна и кај Леонид Корчмар. Почнала да студира во 1995 година со Јорма Панула на Академијата Сибелиус во Хелсинки. Во 1997 година, Тали и нејзината сестра близначка Кадри Тали го основале Естонско-финскиот симфониски оркестар, со Ану Тали како диригент на оркестарот и Кадри Тали како негов менаџер. Оркестарот подоцна го добил името Нордиски симфониски оркестар. Тали и Нордискиот симфониски оркестар го направиле своето деби снимање во 2002 година со „Лебедов лет“, за Финландиа/Ворнер Класикс, во која биле прикажани две светски премиерни снимки, оркестарските свити Лет на океан и лебед од Вељо Тормис. Оваа снимка им ја донела наградата за млад уметник на годината на наградите Ехо Класик во 2003 година во Германија. Нивното второ снимање било Акција страст илузија, исто така на Ворнер Класикс.

Во Северна Америка, Тали го имала своето деби како диригентско американско деби со Симфонискиот оркестар на Њу Џерси во јануари 2005 година.[1][2] Во април 2007 година, Тали била именувана за музички директор на Камерниот оркестар во Манитоба, и требало да започне во септември 2007 година.[3] Меѓутоа, во ноември 2008 година, оркестарот објавил дека со Тали не можат да се договорат за условите на договорот и Тали никогаш не ја презеле функцијата во Манитоба.[4]

Во летото 2006 година, Тали дебитирала на оперскиот фестивал во Савонлина со нова продукција на Кармен и исто така на фестивалот во Салцбург со оркестарот Моцартеум. Нејзината работа во современата музика вклучува диригирање на американската премиера на Песни на војните што ги видов на Хајнер Гебелс.[5]

Тали го направила своето прво гостување како диригентско појавување со оркестарот Сарасота во февруари 2011 година.[6] Во јуни 2013 година, оркестарот Сарасота ја именувале Тали за свој следен музички директор, од 1 август 2013 година, со првичен договор од 3 години.[7] Оркестарот и го продолжил договорот за уште 3 години во 2016 година. Во октомври 2017 година, оркестарот објавил дека Тали ќе се повлече од нејзиното местото директор на оркестарот во 2019 година. [8]

Тали и нејзиниот сопруг Хендрик Агур, директор на училиштето Густав Адолф во Талин, се венчале во 2014 година. Двојката има дете, родено во мај 2015 година. Нејзините награди и почести вклучуваат Културна награда на Естонија 2003 година и Претседателска награда на Естонија во 2004 година.[9] Тали, исто така, снимила естонска музика со Франкфуртскиот РСО. Во 2021 година, Ану Тали ја диригирала светската премиера на концертот за виолончело на Карола Обермилер, Фосфор.[10]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Blair Tindall (14 January 2005). „Call Me Madame Maestro“. New York Times. Посетено на 2009-09-20.
  2. James R. Oestreich (15 January 2005). „Nordic Program Clarifies Goals For a Conductor In the Wings“. New York Times. Посетено на 2009-09-20.
  3. „Manitoba Chamber Orchestra names female conductor“. CBC News. 20 April 2007. Посетено на 2007-04-25.
  4. Morley Walker (12 November 2007). „Chamber orchestra's new music director backs out“. Winnipeg Free Press. Архивирано од изворникот на 2007-08-04. Посетено на 2007-11-13.
  5. James R. Oestreich (2009-01-21). „Gertrude Stein's Texts as Songs Spoken by Instrumentalists“. New York Times. Посетено на 2009-09-20.
  6. Richard Storm (2011-02-20). „Guest conductor brings nuance out of standards“. Sarasota Herald Tribune. Архивирано од изворникот на 2015-09-24. Посетено на 2013-06-16.
  7. Susan Rife (2013-06-11). „Sarasota Orchestra hires Anu Tali as music director“. Sarasota Herald Tribune. Архивирано од изворникот на 2014-08-15. Посетено на 2013-06-12.
  8. Susan Rife (2017-10-26). „Music director leaving Sarasota Orchestra in 2019“. Sarasota Herald Tribune. Посетено на 2015-10-26.
  9. Hankewitz, Sten (13 November 2017). „Washington Post names Anu Tali as one of the female conductors to watch“. estonian world. Архивирано од изворникот на 2017-11-13. Посетено на 16 March 2021.
  10. „5. PHILHARMONISCHES KONZERT“. Архивирано од изворникот на 2022-05-22. Посетено на 2021-11-28.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Културни функции
Претходник
нема претходник
Музички директор, нордиски симфониски оркестар
1997присутни
Наследник
актуелен
Претходник
Леиф Бјаланд
Музички директор, оркестар Сарасота
2013&даш;2019
Наследник
(празно место)