Прејди на содржината

Антропозофија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Антропозофија е духовна филозофија која се заснива врз учењата на Рудолф Штајнер (25 February 1861 – 30 March 1925) која претпоставува постоење на објективен спиритуален свет достапен за директно доживување преку внатрешниот развој, поточно преку начин на размислување независен од сетилниот систем.[1][2] Се однесува на истражување на духовниот свет.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. 1,0 1,1 Robert McDermott, The Essential Steiner, ISBN 0-06-065345-0, pp. 3–11, 392–5
  2. "Anthroposophy", Енциклопедија Британика онлајн, accessed 10/09/07