Анели Хултен

Од Википедија — слободната енциклопедија

Анели Марија Хултен (шведски: Anneli Hulthén; р. 27 јули 1960) — шведска политичарка која е гувернер на Сканија од август 2016 година. Таа била пратеник во шведскиот парламент од 1986 до 1996 година и пратеник во Европскиот парламент од 1995 до 2002 година.

Како член на Социјалдемократите, таа била претседател на општина Гетеборг од 2009 до 2016 година.[1]

Хултен ја освоила наградата политичар на Светскиот форум за претприемништво во Сингапур во 2011 година, за нејзината работа со Бизнис Регионот Гетеборг и нивните програми „Експедиција напред“, „Бизнис програма за итни случаи“ и „Бру хаус инкубатор“.[2][3][4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Isemo, Alf (2008-11-17). „Hulthén ny ordförande“ (шведски). Göteborgs-Posten. Посетено на 2008-11-20. [мртва врска]
  2. Brevinge, Åsa (2011-11-03). „Hulthén får internationellt pris“. Göteborgs-Posten (Swedish). Посетено на 2011-11-03.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  3. Ramesh, S (2011-11-03). „World entrepreneurs urged to work together“. Channel NewsAsia. Посетено на 2011-11-03.
  4. Aggarwal, Narendra (2011-11-03). „Turning Sweden's Gothenburg region into an entrepreneurial haven“. The Business Times. Архивирано од изворникот на 2021-11-18. Посетено на 2011-11-03.[мртва врска]