Андерс Ериксон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Андерс Ериксон

Андерс Георг Ериксон (роден на 3 август 1956 година) е шведски ревијален уметник, комичар и актер. Најпознат е како член на комичната група Галенскапарнна ош Афтер Шеив.

Глумецот и комичар Клес Ериксон е постар брат на Андерс Ериксон.

Биографија[уреди | уреди извор]

Андерс Ериксон ја проучувал учителската програма во Чалмерс во Гетеборг. Тој никогаш не ја завршил програмата и наместо тоа станал член на групата Галенскапарна, основана во 1978 година. Во 1982 година групата започнала да соработува со вокалната група Афтер Шеив. Нивната соработка резултирала со бројни ревизии, филмови и ТВ серии, често со Ериксон во главната улога.

Улогата на Рој во ТВ серијата Мекен од 1986 година го направила многу популарен. Друг од неговите најпознати ликови се Фарброр Фреј („Вујко Фреј“) кој првпат се појавил во ТВ серијата Ен химла манга програма од 1989 година. Други ликови се општествениот Спанарн во ревиите и во програмата Ен химла манга, и страсниот наставник по музика Морган во „Индивидуалниот граѓанин“.

Покрај работата со Галенскапарнна ош Афтер Шеив, Ериксон се појавил соло со неговата бањолела. Пеел и свирел на фестивали и во Шведска и во странство. Неговиот модел е Џорџ Формби.

Сценски изведби[уреди | уреди извор]

 • 1982 Skruven är lös 1983 Träsmak 1985 Cyklar 1987 Stinsen brinner (lead role) 1991 Grisen i säcken 1992 Skruven är lös 1993 Nått nytt? 1994 Resan som blev av 1994 Lyckad nedfrysning av herr Moro 1997 Alla ska bada 2000 Allt Möjligt 2000 Jul Jul Jul 2002 Kasinofeber (lead role) 2010 Gubbröra och Pyttipanna 2010 Hagmans Konditori

Филмографија[уреди | уреди извор]

 • 2006 Den enskillde medborgaren
 • 2000 Гледпак
 • 1998 Åke från Åstol
 • 1996 Монопол
 • 1993 Торнадо
 • 1992 Нордекспресен
 • 1991 Стинсен Бринер... filmen alltså (главна улога)
 • 1990 Мекен (една од главните улоги)
 • 1989 година En himla många програма
 • 1989 Hajen som visste för mycket (главна улога)
 • 1987 Леиф (главна улога)
 • 1986 Турнеја на замокот
 • 1986 Мекен (една од главните улоги)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]