Ана-Мари Берглунд

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ана-Мари Берглунд (31 јануари 1952 година - 6 март 2020 година [1]) — шведски поет, романописец, раскажувач и сликарски уметник. Родена е во Еспо, а своето литературно деби го имала во 1977 година со стихозбирката Luftberusningen. Меѓу нејзините подоцнежни колекции била и Jag vill stå träd nu од 2000 година.[2] Меѓу нејзините неколку книжевни награди, таа била наградена со Доблуг награда во 2002 година.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. https://www.familjesidan.se/cases/anne-marie-01742b27-acf4-4ead-8ece-5725cb9eb5a9/funeral-notices
  2. http://www.snl.no/Anne-Marie_Berglund. Отсутно или празно |title= (help)
  3. http://www.snl.no/Doblougprisen. Отсутно или празно |title= (help)