Амортизер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пружен амортизер на мотоцикл

Амортизер е направа за ублажување на енергијата на ударите или пригушување на осцилацијата. Има широка примена, посебно кај моторните возила и воздухопловите.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Како амортизер ради у аутомобилу“.