Амон (Ајдахо)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Локацијата на Амон во округот Боенвил, Ајдахо

Амон (англиски: Ammon) е град во округот Боневил во сојузната држава Ајдахо, САД. Амон според пописот од 2000 година броел 12,065 жители и опфаќал површина од 7,6 км2. Се наоѓа на 1,437 надморска височина. Поштенскиот број на Амон е 83406, а повикувачкиот број 208.