Американ Фолс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Локацијата на Американ Фолс во округот Пауер, Ајдахо

Американ Фолс (англиски: American Falls) е град во округот Пауер во сојузната држава Ајдахо, САД. Американ Фолс според пописот од 2000 година броел 4 111 жители и опфаќал површина од 4 км2. Се наоѓа на надморска височина. Поштенскиот број на Американ Фолс е 83211, а повикувачкиот број 208.