Американска катедрала (Париз)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Американска катедрала
Основни податоци
МестоПариз, Франција
КоординатиКоординати: 48°52′3″N 2°18′3″E / 48.86750° СГШ; 2.30083° ИГД / 48.86750; 2.30083

Американската катедрала (француски : ? ) е црква која се наоѓа во Париз, Франција. Оваа катедрала спаѓа во склопот на Американската епископска црква.