Алпско скиjање на Зимските олимписки игри 2018

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алпско скијање на Зимските олиписки игри 2018
на Летните олимписки игри
Податотека:Alpine Skiing (Speed), Pyeongchang 2018.svgПодатотека:Alpine Skiing (Technical), Pyeongchang 2018.svg
Пиктограми за брзи (лево) и технички (десно) алпски скијачки настани
ОдржувалиштаЧунбон алпски центар (speed)
Јонхпон (technical)
Денови12–24 февруари 2018
Натпреварувачи320
«20142022»
Алпско скиjање на Зимските олимписки игри 2018 во рамките на Јужна Кореја
Јонхпон
Чунбон
Местоположба во Јужна Кореја

Алпска скијање на Зимските олимписки игри 2018 е закажано за периодот од 12 до 24 февруари во Јонхпхон алпскиот центар за слалом и велеслалом во рамките на Спортскиот комплекс Алпенсија, а брзите дисциплини се одржуваат во Чунбон алпскиот центар во Јужна Кореја.[1]

Во јуни 2015 година, Меѓународниот Олимписки Комитет одобрил програма на комбиниран тимски настан во алпско скијање, кој за првпат имал единаесет дисциплини.[2] Тоа е последниот настан на распоредот.

Распоред на натпреварување[уреди | уреди извор]

Датум Време Настан
13 февруари 11:30-13:00

15:00-16:10

Мажите во комбинација
15 февруари 10:00-12:00

13:45-15:25

Жени велеслалом
11:00-13:10 Мажи спуст
16 февруари 10:00-11:15

13:15-14:55

Жените слалом
11:00-13:10 Мажите супер-Г
17 февруари 11:00-13:10 Жените супер-Г
18 февруари 10:15-12:15

13:45-15:25

Мажи велеслалом
21 февруари 11:00-13:10 Жени спуст
22 февруари 10:15-11:30

13:45-15:25

Мажи слалом
23 февруари 11:00-12:30

14:30-15:40

Жени во комбинација
24 февруари 11:00-13:00 Тимски настан
Source:[3]   All times are (UTC+9)

Квалификации[уреди | уреди извор]

Најмногу 320 квоти можат се натпреваруваат на игрите во оваа дисциплина. Максимално 22 спортисти може да бидат внесена од страна на Националниот Олимписки Комитет, со максимум од 14 мажи или 14 жени. Вкупно шеснаесет земји, исто така ќе се квалификуваат за инаугуративниот тимскиот настан. Постојат два типа квалификациски стандарди за игри: стандарден и Б стандард.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Venues“. Pyeongchang 2018 Olympic Organizing Committee for the 2018 Winter Olympics. Архивирано од изворникот на 2018-02-17. Посетено на 26 December 2017.
  2. Wilson, Stephen (8 June 2015). „Four new events added to 2018 Winter Olympics“. Globe and Mail. Toronto, Ontario, Canada. Посетено на 8 October 2016.
  3. „2018-02 Calendar“. FIS. Архивирано од изворникот на 2018-01-20. Посетено на 24 July 2017.
  4. „Qualification Systems for XXII Olympic Winter Games, PyeongChang 2018 Alpine skiing“ (PDF). International Ski Federation (FIS). 16 August 2017. Посетено на 20 January 2018.