Алисија Маркова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дама Алиша Маркова сликана во нејзиниот стан, Најтбриџ, Лондон.

Дама Алисија Маркова (англиски: Dame Alicia Markova, родена Лилиан Алис Маркс Lilian Alice Marks 1 12 1910, Лондон - 2 декември 2004 година , Бат ) - британска балерина и педагог, танчерка на рускиот балет Дијагилев .

Биографија[уреди | уреди извор]

Лилијан Алис Маркс е родена во богато семејство кое живело во лондонската населба Финсбери Парк. Нејзиниот татко, Алфред, бил Евреин, а мајката на Ајлин се преобратила во јудаизам. Таа на 8 години била испратена на часови по балет со цел да се поправат можните проблеми со нозете и стопалата. Студирала во училиштето на Серафима Астафиева, каде што ја забележал Сергеј Диагилев, кој барал уметници за својата трупа. Маркс се приклучила на Рускиот балет Дијагилев на 14-годишна возраст, и била на турнеја со нив низ Европа. Во согласност со трендовите од тоа време, Дијагилев и дал на танчерката „руско“ име - Алисија Маркова.

Алиша Маркова зборувала за нејзиното учество во рускиот балет во Монте Карло во документарниот филм „Руски балет“ ( Ballets Russes ), снимен од Ден Гелер ( Ден Гелер ) и Дејна Голдфајн ( Dayna Goldfine ) во 2005 година во САД [1].

Таа починала на 2 декември 2004 година.

Репертоар[уреди | уреди извор]

  • 1925 — „Песната на славејот“ од И. Ф. Стравински, кореографија на Џорџ Баланчин
  • 1927 — Мачка, Мачката од Анри Соге, кореографија на Џорџ Баланчин (Млад човек - Серж Лифар).

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. „Ballets Russes“ (англиски). IMDb. Посетено на 2017-03-28.

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]